Elektrik ve Elektronik Servisi

boat-wheel

Elektrik ve Elektronik Servisi

Amatör ya da profesyonel bütün denizciler deniz üzerinde olmanın en önemli kuralının aksamların kusursuz bir uyum içerisinde çalışması olduğunu bilirler. Bütün deniz araçlarının periyodik bakımlarının yapılması ve her bir parçanın özenle incelenmesi denizde yaşanabilecek olası sorunların önüne geçer. Teknelerde ve yatlarda son dönemlerde elektrik sistemlerinin sağlıklı çalışmasının önemi gittikçe artmıştır. Bunun temelinde de elektronik seyir araçları başta olmak üzere elektrik ile çalışan sistemlerin gelişmesi gelir.

Navigasyon sistemleri, radar aygıtları, haberleşme araçları, bunların bağlı bulunduğu ekranlar ve buzdolabı, aydınlatmalar, klimalar gibi diğer bütün elektrik ile çalışan aletlerin sağlıklı bir şekilde işlerini yapabilmesi elektrik tesisatının sağlamlığına bağlıdır. Tekneye enerji sağlayan kaynakların artık motoru çalıştırmaktan çok daha önemli görevleri var. Bakımlar sırasında elektrik devreleri, güç kaynakları ve bunlar arasında bağlantı kuran kabloların her biri incelenir. Tuzlu su ve nem aşındırıcıyı etkiye sahiptir. Elbette deniz söz konusu olduğunda nemden ve sudan yakınmak mümkün olmasa da alınacak önlemler, biraz da dikkat ile deniz araçlarında sorun yaşanmasının önüne geçilebilir.

Tekne ve yat sahiplerinin çoğu basit elektrik sorunlarını giderebilecek bilgiye sahip olabilirler. Ancak bazı durumlarda gerçekten uzmanlık gerektiren bir arıza ile karşı kaşıya kalınabilir. Bakımların eksiksiz bir biçimde yapılması ani sorunların oluşmayacağı anlamına gelmez. Arızanın bireysel çabalarla çözülemeyeceği noktalarda ise uzman bir teknik ekipten yardım almak en mantıklı çözümdür. Elektrik ve elektronik servis seçerken bu konuda uzmanlığa da önem verilmelidir.

Elektrik Sistemi Arızaları

Elektrik sistemini oluşturan akülerden ve enerjiyi ileten kablolar düzenli olarak takibi yapılması gerkeen parçalardır. Tesisatın herhangi bir kısmında aniden arıza ortaya çıkabilir ve parça değişimi gerektirecek bir durum yaşanabilir. Böyle bir anda değişimin ve onarımın yetkili servis tarafından yapılması şarttır. Deniz taşıtlarında elektrik tesisatı onarımı kendi alanında uzmanlık isteyen bir iştir. Yanlış yönlendirilecek bir devre bütün tesisatın bağlı bulundukları aletler ile birlikte zarar görmesine yol açabilir. Ağır deniz şartları ile karşılaşıldığında ortaya çıkan sarsıntılar kablo bağlantılarının deformasyona uğramasına neden olur. Düzenli kontrolleri yapılmış bağlantılarda sorun yaşanma ihtimali bakımı göz ardı edilmiş bağlantılara göre daha düşüktür.

Elektronik Sistem Arızaları

Günümüzde elektronik sistemler ile tekne ve yatları birbirlerinden ayrı düşünmek mümkün değil. Seyir sırasında, marinada ya da bir koyda, mekan ve zamandan bağımsız olarak bu aletlere ihtiyaç duyulur. Elektronik aletlerin birçoğu oldukça hassaslardır. Bunların tasarımları deniz şartlarından kaynaklı oluşabilecek sorunlara karşı yapılmış olsa bile arıza yaşanmayacağının net bir garantisi yoktur. Teknik bir sorun ortaya çıkması halinde elektronik servis ile sorunu çözmek gerekir. Yapılacak en küçük yanlış müdahalede ederi çok yüksek olan bazı elektronikler tamir edilemeyecek kadar bozulabilir.

Profesyonellerle Çalışmanın Önemi

Deniz ile bir kere tanışmış herkes deniz üzerinde güvende olmanın kurallara sıkı sıkıya bağlı kalınmasından geçtiğini bilir. Motoryat, yelkenli ya da bot bütün araçlarda esas olan servis ve bakım hizmetlerini alırken teknolojiyi yakından takip ederek çözüm üretebilen isimlerle çalışmaktır. Gelişen teknolojiye paralel bir şekilde yenilikleri takip etmek ve farklı markaların ürünleri hakkında servis verebilmek oluşan sorunun daha kısa sürede giderilmesinin anahtarıdır. Deniz üzerinde oluşabilecek en küçük aksaklık tehlike yaratabilecek sonuçlar doğurabilir. Deniz güvenliğinin sağlanması doğru

çözümlerle son derece basittir. Geciken onarımlar ise daha büyük ekipman kayıplarına giden bir sürecin başlangıcı olabilir.

Servis ve Onarımda Tecrübe

AQUA YACHTING olarak yat elektrik servis ve motoryat elektronik bakımları gibi alanlarda hizmet veririz. Aynı zamanda Raymarin yetkili servisi unvanını da taşırız. Yıllara dayanan bilginin ve tecrübenin ışığında, yedek parça ve ürün temini konularında da destek oluruz. İhtiyacınız olan bütün yedek parçalar ve yedek parça haricindeki ürünler tarafımızdan temin edilir. Böylece çalışmayan ekipmanlardan dolayı vakit kaybı yaşamadan deniz keyfinizi sürdürebilirsiniz. Ekibimiz deniz teknolojileri konusunda kendisini geliştirdiği gibi denizcilik yönetmelikleri hakkında da gerekli bütün bilgiye sahiptir. Teknik servisimiz sadece periyodik bakımlarınızda değil günün her saati ve her gün ihtiyacınız olan bütün anlarda sizlere destek olmak için hazırdır. 7/24 servis anlayışı ile çıktığımız bu yolda seyir halinde ya da marinada iken bizlere ulaşabilirsiniz.

WhatsApp chat