Motor ve Mekanik Servisi

yachtservice

Yatlar ve tekneler sezon başlangıcında denize çıkmadan önce bakıma alınırlar. Bakım sırasında elektrik, elektronik, motor ve mekanik sistemlerinin tamamı elden geçirilir. Önleyici bakım olarak da tanımlanabilecek bu süreç deniz üzerinde sorun yaşanmasını engellemek için bir dizi belirlenmiş kurallar çerçevesinde ilerler. Sezon arası dönemler bakım için en ideal zamanlardır. Bakım sırasında gerekli parçalar değiştirilir, ihtiyaç duyulan tamirler yapılır. Tabi bu genel bakımlar için geçerlidir. Bazen ne kadar özen gösterilirse gösterilsin herhangi bir arıza ile karşılaşmak olası durumlar dahilindedir.

Mekanik Servisi

Tekne ve yatlara yapılan bakımlar sırasında özel olarak ilgilenilmesi gereken detaylar vardır.

* Yakıt sistemlerinin bakımı,
* Temiz su, pis su depo ile tahliye tesisatının çekilmesi ve bakımları,
* Yeni tatlı su ve pis su tankı montajları,
* Vakumlu WC onarımları,
* Dümen sisteminin onarımları,
* Direk sökme, takma,
* Irgat, makara, kilit, vinç sistemleri onarım ve değişimleri,
* Hidrolik sistemlerin bakımı ve onarımı,
* Tutyaların değişimi.

Bakım basamaklarına bakıldığı zaman her bir maddenin deniz seyahatlerinde güvenlik sağlamak açısından ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar. Bir su tankının bile işlevini kaybetmesi büyük büyük bir soruna yol açabilir. Metal akşamların korunması için önemli parçalar olan tutyalara bakılır ve gerekli değişimler sağlanır. Yukarıda yazılan her bir madde teknelerin veya yatların seyir halinde iken daha verimli ve güvenli olması için gerekli bakımlardır. Bu ve bunlar gibi parçaların bakımlarını ihmal edilmesi ise istenmeyen sonuçların yaşanmasına neden olabilir.

Motor Servisi

Düzenli bakımların içerisinde verilen bir başka önemli hizmet ise motor servisidir. Motor servisi yatın diğer bakımları ile kıyaslandığında çok daha büyük bir öneme sahiptir. Motor bakımında teknenin yakıt tipi, dıştan veya içten takmalı oluşu, markası, modeli ve hatta üretim yılı dikkate alınarak işlem yapılır. Motorun tipine göre buji değişimi gerekebilir. Yağ tankının bakımı ve yağ seviyesinin kontrolü yapılır. Motor kayışlarının durumu gözden geçirilir. Paslanma ve korozyon olup olmadığı incelenir. Bunlara ek olarak motorun temizliği tamamlanır. Motorun kusursuz çalışması için gerekli bütün işlemler yapıldıktan sonra deneme yapılarak çalışmasına bakılır. Motor uzun süre kullanılmayacaksa servis sırasında korumaya yönelik uygulamalar yapılır.

Serviste Uzmanlığın Önemi

Motor ve mekanik parçaların bakımında uzmanlık özel bir deneyime dayanır. Özensiz yapılacak bakım ve tamir işlemleri sonrasında istenilen verimi elde etmek mümkün değildir. Bakımın en önemli unsuru denizde sorun yaşamamak olduğu kadar bütün parçaların ömrünü uzatmaktır. Aksatılması halinde ise elektrik tesisatında, mekanik parçalarda ve motorsa geri dönüşü olmayan hasarlar yaşanabilir. Hem maliyet hem de zaman yönünden kayıp yaratabilecek bu zararlardan korunmak için servis işlemlerini güvenilir ellere teslim etmenin önemi büyüktür. Aniden oluşan arızalarda sorunu ayrıntılı bir şekilde not almanızı ve teknik servis iletmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde temel problemi bulmak da kolaylaşacaktır.

AQUA YACHTING İle Sorunları Unutun

Servis ekibimiz motoryat, bot, yelkenli gibi araçlarınız için deneyimli bir teknik servis ekibi ile hizmet verir. Deneyimini yıllara dayanan iş geçmişinden alan firmamız standart bakımlarınız kadar acil ihtiyaçlarınız için de hizmet alabileceğiniz bir noktadır. Sadece motor ve mekanik sistemler değil, elektrik tesisatı, elektronik aksamlar için de servis hizmetimiz vardır. Servisimiz denizcilik yönetmeliklerinde bütün incelikleri belirlenen güvenlik kurallarını ilkeleri arasında ilk sıraya koymuştur. Bu konuda yeterliliğimiz aldığımız belgeler ile kanıtlanmıştır. Aldığınız servis sonrasında da sizleri unutmayız. Servis sonrası destek ile aklınıza takılan her türlü soruyu bizimle paylaşabilirsiniz.

Denizde giden araçların çalışma prensipleri ve bakımları diğer araçlara göre farklılık gösterir. Gerçek şu ki her taşıt grubunun kendisine göre belirlenmiş bakım özellikleri ve güvenlik kuralları vardır. Deniz taşıtlarında da ister ticari olsun ister şahsi olsun esas olan hareket halinde iken seyir güvenliğini sağlamaktır. Bu güvenliğe erişmek ise denizde ve karada uygun bakımların yapılması, gerekli koşullara uyulması ile sağlanır. Modern yöntemleri bilgi ile birleştiren firmamız ihtiyacınız olan güvenliği sağlamakla kalmaz, her durumda yanınızda profesyonel bir ekip olduğu duygusunu da sizlere yaşatır. Geniş servis ağı ve yedek parça temini garantisi ile yola çıkmak için her zamankinden daha fazla hazır olacaksınız.

WhatsApp chat